Kanada Halifax

Kanada Halifax, Nova Scotia eyaletinde yer almaktadır. Kanada’nın en büyük şehirleri arasında gösterilen Halifax, Nova Scotia eyaletininde başkenti olma unvanına sahiptir.

 Kanada’nın en popüler şehirleri arasında yer alan Halifax, öğrencilerin, turistlerin ve göçmenlerin sıklıkla uğradığı adreslerden birisidir.  Ilıman iklime sahip olması tercih edilme nedenini arttırmaktadır.

 Nova Scotia  eyaletinin başkenti olan Halifax, 1996 yılında çevresindeki daha küçük kentlerle birleştirilerek Halifax Bölgesel Belediyesi (Halifax Regional Münicipalıty ya da kısaca HRM) oluşturulmuş ve bu tarihten itibaren kent resmen bu ismi almıştır.

Nüfusun tahminen 500.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu haliyle bile Atlantik eyaletlerinin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir.

 Halifax Nerede ?

Atlas okyanusu kıyısında bulunan Halifax, Nova Scotia eyaletinin başkentidir. Aynı zamanda bulunduğu konumda dolayı oldukça ılıman bir iklime sahiptir.

Halifax İklimi

Şehrin iklimini büyük oranda kıyısı olan Atlas Okyanusu’ndan etkilenmektedir. Halifax birçok Orta Kanada şehrinde göre ılıman ilime sahiptir. Şehir genel olarak; sıcaklıklar (önemli istisnalar bulunmakla birlikte) iç kesimlerde -15 °C ile 35 °C arasında değişirken, denizelliğin de etikisiyle kıyılar daha yumuşak kışlara ve daha serin yazlara sahiptir.

Kanada Halifax’ın Ekonomisi Nasıldır ?

Halifax’ın Nova Scotia eyaletinin başkenti olması dolayısıyla hükümet ve devlet kurumlarının, Kanada Ulusal Savunma Dairesi (Department of National Defense) ve Halifax Limanı’nın (Port of Halifax) yanında önemli özel sektör kurumlarının şehirde yoğunlaşması sonucunda Kanada’nın en popüler şehirleri arasında yer almasını sağlamıştır.

Bölgesel Belediyenin kırsal alanlarında tarım, balıkçılık, madencilik, ormancılık ve doğal gaz çıkartımı en önemli kaynak kullanan iktisadi sektörlerdir.

Kaynak: https://www.kanadakulturmerkezi.com/kanada-halifax.html