Hareketsiz Yaşayan Erken Ölüyor

 İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Soy, bu çalışmaların sonuçlarına göre, az egzersiz yapan ve hareketsiz yaşayanların ölüm oranlarının daha yüksek olduğuna vurgu yaptı.

Kanada’da yapılan ve iç hastalıkları konusunda önemli bir yere sahip olan Annals of Internal Medicine Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmayı değerlendiren Dr. Soy,
“Kanada’da yapılan son araştırmaya göre hareketsiz yaşam; kalp damar sistemi hastalığı ve kalp damar hastalıklarından ölme riski, kanserden ölme riski ve diyabet sıklığında artış ile ilişkili bulunmuştur. Yani bu hastalıklar ve bu hastalıklardan ölme olasılığı hareketsiz yaşam sürenler arasında daha yüksek orandadır” dedi.
ÖLÜM ORANLARI ARASINDA YÜZDE 30’LUK FARK VAR
Aktif ve hareketli yaşayanlar arasında tüm nedenlere bağlı ölüm oranlarının, hareketsiz yaşayanlara göre % 30 daha az saptandığını dile getiren Soy, bu konuyla ilgili daha önce yapılan araştırmalardan örnekler verdi:
“Esasen 1950 yıllarından beri hareketsiz yaşayanlarda kalp damar hastalıklarının daha fazla olduğu bilinmekteydi. O yıllarda yapılan bir araştırmada otobüslerdeki bilet kontrolörlerine göre, otobüs şoförlerinde daha fazla kalp krizi saptanmıştır. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde Ocak 2015’de yayınlanan ve 300 bin Avrupalının alındığı bir araştırmada ise hareketsiz yaşamın en az iki kat daha fazla ölüme neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada günlük en az 20 dakika ya da haftada 2 saat kadar egzersizin yararlı olduğu görülmüştür. Journal of the American College of Cardiology’de yayınlanan bir başka araştırma ise yaşlı kadınlarda haftalık en az 2-2,5 saatlik bir egzersizin, günlük yaşamda uzun oturulması gerekse bile, yararlı olduğunu göstermiştir.”
SAĞLIKLI YAŞLANMAK İSTİYORSAN HAREKET ET!
Prof. Soy, günde en az 20 dakika, haftada ise en az 2 saat egzersiz yapmanın ömrü uzatacağını ve sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olacağını söyledi ve “O nedenle oturmayın, hareket edin!” önerisinde bulundu.
652_1